Bezobratlí živočichové - úvod
Stránky v učebnici: str. 5-6
Na úvod vůbec něco k živočichům jako takovým a čím se odlišují bezobratlí živočichové. Zde vám dávám k dispozici klasickou powerpointovou prezentaci tak, jak ji znáte z mých hodin. Udělejte si rovnou do sešitu výpisky (6.C už by měla mít) - stačí pouze 5 prvních slidů. Dále už je jen kvíz, který si samozřejmě zkuste udělat, ale z toho zápisky nepotřebujete.
Doplňující a vysvětlující výklad
My se ale nyní zaměříme na skupinu tzv. bezobratlých živočichů. Jak už název napovídá, jsou to živočichové, kteří NEMAJÍ obratle a tedy ani žádnou páteř. Bezobratlí živočichové totiž nemají vnitřní kostru (tzv. endoskelet (endo = "vnitřní", skelet = "kostra")), která zajišťuje oporu celému tělu. Takovouto vnitřní kostru máme například my lidé, nebo různá zvířata (kočky, psy, koně, atd.).
Bezobratlí živočichové nemají buď žádnou kostru, nebo mají tzv. "vnější kostru" (tedy exoskelet - exo = "vnější"). Vnější kostru má například štír, nebo mravenec. Je to v zásadě pevná schránka na povrchu jejich těla, která jejich tělu poskytuje jak oporu, tak i ochranu (například před útokem jiných živočichů).
Bezobratlí živočichové představují 95% veškerých živočišných druhů na naší planetě. Žijí jak na souši (hlemýžď, vosa, ...) tak i ve vodě (medúzy, hvězdice, ... ).
My si budeme rozebírat jednotlivé kmeny tak, jak je máme učebnici, a hned první na řadě jsou žahavci. Pokračujte tedy v levém menu → žahavci.
Další zajímavosti a užitečné odkazy
Pro zajímavost si taky můžete prolítnout i následující prezentaci z internetu, kde se taky dozvíte pár zajímavých věcí. Uvedeného dělení bezobratlých živočichů si tam ale nevšímejte, je tam dělané trochu jinak. My se budeme - pro lepší orientaci - držet dělení tak, jak jej máme v naší učebnici.